העמוד הזה מיועד לאנשים שמעוניינים להגיש בקשה לרישום סימן מסחר, ומבינים את המשמעות של הבקשה. במקרה שלא ברור לך הנושא, אל תשתמש בטופס הזה.

סימן מסחר הוא, על פי פקודת סימני מסחר, סימן המשמש אדם לעניין טובין שהוא מייצר או סוחר בהם. לדוגמא, כאשר חברת "קוקה קולה" מוכרת משקאות מוגזים תחת שם זה, היא רושמת סימן מסחר, ומקבלת את היכולת למנוע מאחרים את הזכות להשתמש בשם "קוקה קולה"; היא כנראה לא תקבל את הזכות למנוע מאנשים להשתמש בשם "קולה" או "קוקה" לחוד, אבל זה כבר לעניין אחר.

סימן מסחר נותן לך הגנה, שאינה מוחלטת. כשמדובר במונחים גנריים, לא תוכל לקבל הגנה בסימן מסחר; לדוגמא, לא תוכל לרשום את השם "המסעדה הסינית" בהיותה גנרית מדי. כך גם לא תוכל לרשום שם שמישהו אחר כבר משתמש בו (גם אם הוא לא רשם).

הסימן יתן לך הגנה מפני מי שמשתמש בשם הזה למטרות מסחר; כלומר, אם מישהו משתמש בשם הזה לצורך מחאה צרכנית או לצורך אישי, כנראה שלא תקבל הגנה.

הסימן גם לא יתן לך הגנה מפני "שימוש אמת". לדוגמא, אם אתה רושם סימן עבור המותג "טומי הילפיגר" וישנו יבואן מקביל שמייבא את הסחורה של אותו המותג, לא ניתן יהיה למנוע ממנו להשתמש בסימן המסחר (כל עוד ברור שלא מדובר בחסות מטעם היבואן הרשמי או היצרן, לדוגמא: עא 7629-12 מנחם סוויסה נ' Tommy Hilfiger).

סימן נותן לך הגנה אך ורק בתחום שבו הוא נרשם. כלומר, אם תרשום את הסימן בתחום שירותי התקשורת, לא תוכל למנוע ממישהו (בדרך כלל) להשתמש באותו סימן בתחום המזון.

כמו כן, סימן שנרשם כמעוצב מגן על העיצוב שלו, בעוד שסימן מילולי מגן על המלל בלבד. כלומר, אם אתה רושם סימן מעוצב על לוגו של חנות הבגדים שלך, אתה תוכל למנוע מאנשים להשתמש בלוגו דומה, גם לשמות אחרים, ולעומת זאת אם אתה רושם על השם, אתה מונע מאנשים להשתמש בשמות דומים, אך לא בלוגו דומה (לוגו זהה זה עניין אחר ומסובך).

לכן, כאשר אתם ממלאים את הטופס הבא, אתם צריכים להחליט האם אתם רושמים סימן מילולי או מעוצב (האם אתם מגנים על השם, או על הלוגו). אם יש ספק, כדאי לרשום את שניהם.

מחיר השירות מורכב מאגרה בגובה של 1617 ש"ח, על פי תעריף רשם סימני המסחר, ומשכר טרחה בגובה של 1,500 ש"ח נוספים ומע"מ ובסך הכל 3387 ש"ח. אם אתם מעוניינים לרשום יותר מסימן מסחר אחד או סימן ביותר מסיווג אחד, צרו קשר בדואר אלקטרוני לפני מילוי הטופס.

בכל מקרה, לאחר מילוי הטופס, ישלח אליכם מסמך עם הנחיות נוספות, וייפוי כח לחתימה בטרם הגשת הסימן. כמו כן, אבחן את הסימן, ובמקרה שיש בעיה אצור עמכם קשר לפני ההגשה.